Je vybavenie energetického certifikátu povinné aj po rekonštrukcii domu?
Získanie energetického certifikátu sa podľa najnovších zákonov netýka len novostavieb. Pozornosť by mali zbystriť aj majitelia starších domov, ktorí plánujú ich rekonštrukciu. Za akých okolností si ho musíte vybaviť?
Od 1. januára 2008 musia mať energetický certifikát aj všetky budovy, ktoré boli významnejšie rekonštruované. Avšak, nie je rekonštrukcia ako rekonštrukcia. V ktorých prípadoch je považovaná za tak veľkú, aby ste si museli vybavovať energetický certifikát?
Energetický certifikát po rekonštrukcii
Pod veľkou rekonštrukciou sa myslí najmä taká, pri ktorej je potrebné vybaviť stavebné povolenie. Napríklad, ak sa chystáte zasahovať do stien a meniť tak tvar či vnútornú dispozíciu domu. Taktiež do nej môže spadať výmena okien či zateplenie fasády. V týchto prípadoch je po dokončení rekonštrukcie potrebné získať energetický certifikát, ktorý bude oficiálnym potvrdením jej úspornosti.
Naopak, energetický certifikát nemusíte riešiť, ak ste vykonávali len menšiu rekonštrukciu. Napríklad, menili ste nábytok v interiéri. Takéto zmeny nemajú veľký vplyv na energetickú hospodárnosť, preto ich netreba špeciálne posudzovať.
Ako získať energetický certifikát?
Pred samotnou rekonštrukciou nehnuteľnosti odporúčame vykonať energetický audit, ktorý vám povie, na ktoré oblasti by ste sa mali zamerať a koľko energie dokážete ušetriť jednotlivými úpravami. Získate tak jasný prehľad o tom, ako výhodná bude prerábka.
Po vykonaní rekonštrukcie je možné požiadať o vydanie energetického certifikátu. Funguje to jednoducho. Stačí vyplniť formulár, do ktorého uvediete všetky potrebné informácie. Na základe neho posúdime vašu nehnuteľnosť a do niekoľkých dní vám zašleme energetický certifikát. Vy si tak splníte svoju zákonnú povinnosť a viete ho priložiť ku kolaudácii, prípadne kúpno-predajnej alebo nájomnej zmluve.
Máte ďalšie otázky ohľadom energetického certifikátu po rekonštrukcii? Neváhajte nás kontaktovať!