Čistenie a dezinfekcia vetracích potrubí

14.06.2018

           Je známe, že človek vydrží bez vzduchu 3 až 5 minút. Na základe toho považujeme vzduch, ktorý dýchame, za elementárnu potrebu. Práve preto všetci chceme mať okolo seba čistý a kvalitný vzduch. Jedným zo spôsobov prívodu a odvodu vzduchu (hlavne v bytových domoch) je vzduchotechnické (VZT) potrubie. Vzduch do miestností a z miestností, kde nie sú okná (hlavne kúpeľne, ale i kuchyne) sa dostáva cez vetracie otvory spomínaným VZT potrubím. V takomto potrubí nie je možné zaručiť úplnú čistotu a zabrániť tak vzniku baktérií a húb, ktoré sa dostávajú do bytov. 

           Vetracie potrubia v panelových domoch sú bez údržby niekedy viac ako 30 rokov. Rôzne nečistoty sa dokážu v priebehu rokov namnožiť až do kritických rozmerov. Negatívne tak vplývajú na kvalitu vnútorného prostredia, dokonca aj na zdravie obyvateľov. Špinavé ventilačné potrubie zároveň predstavuje riziko požiaru, keďže tieto usadeniny sú horľavé.

Stav vetracieho potrubia zistený diagnostickou sondou
Stav vetracieho potrubia zistený diagnostickou sondou
Stav vetracieho potrubia zistený diagnostickou sondou
Stav vetracieho potrubia zistený diagnostickou sondou

               Všade tam, kde sa nachádzajú usadeniny, nahromadený prach a vlhkosť, sa môžu v závislosti od teploty a prúdenia vzduchu usídliť a rozmnožovať mikroorganizmy. Z hľadiska hygieny vzduchu sú najdôležitejšie baktérie, plesne a kvasinky. Vzduch predstavuje prostredie, v ktorom sa mikroorganizmy rozmnožujú a určitý čas aj zdržiavajú. 

Dôsledkami sú:

a) Nepríjemný zápach častý vo vnútornom prostredí budov - mikroskopické vláknité huby môžu byť v prostredí vlhkých bytov pôvodcami nepríjemného zápachu.

b) V ďalšom prípade sa často krát potrubím množí hmyz (mravce, ploštice), ktorý môže roznášať rôzne choroby a znečisťovať potraviny.

c) V priestoroch kúpeľní, toaliet a kuchyne sa darí väčšine plesniam a jednej  najviac jedovatej považovanej za najväčšiu hrozbu pre ľudstvo - zeleno čierna pleseň Stachybotrys. Toxické látky z plesní sa môžu stať aerosoľou a uvoľňovať sa do bytov.

d) Nánosy nečistôt a usadeniny sú veľmi horľavé!

a hlavne....

e) dôsledky na zdravotný stav ľudí:

  • Bolesť hlavy a nevoľnosť
  • Respiračné prejavy: dráždenie nosnej sliznice, upchatie nosa, vodnatá nádcha, svrbenie v nose, kýchanie, pocit tlaku na prsiach, dráždenie na kašeľ.
  • Sucho alebo bolesť v hrdle, ťažkosti pri prehltávaní, strata hlasu.
  • Očné prejavy: podráždenie, pálenie, svrbenie, slzenie očí, suchosť očí.
  • Únava, ospanlivosť, podráždenosť, napätie, nervozita, poruchy koncentrácie.
  • Suchá, podráždená , svrbiaca koža, výnimočne s vyrážkou.
  • Alergické účinky: astma, alergická nádcha, zápal čeľustných dutín
  • Toxické pôsobenie metabolitov plesní: poškodzujú samočistiacu schopnosť sliznice priedušnice, chronické zápaly priedušiek,
  • Mykózy - plesne prenikajú do tkaniva človeka

Existuje však JEDNODUCHÝ spôsob ako vyčistiť Vaše potrubia a zároveň ich aj DEZINFIKOVAŤ

Ako sa realizuje čistenie a dezinfekcia vetracích potrubí

1. Revízia súčasného stavu

- pomocou inšpekčnej kamery sa zistí miera znečistenia potrubia a vyhotoví sa záznam. V budovách, v ktorých je vysoká požiadavka na kvalitu vzduchu sa odoberie vzorka z potrubia a v skúšobnom laboratóriu sa zistí jej zloženie.

2. Čistenie 

- na základe revízie nasleduje druhá fáza - čistenie vetracieho potrubia modernou technológiu. Ide o suché čistenie rotačnými kefami, zároveň sa nečistoty odsávajú výkonným ventilátorom do zberného vaku. Rotačné kefy sú vyrobené z polypropylénového vlákna. Kvôli nízkej rotácii sa kefa dostane aj do rohov, čím sa dostatočne vyčistí aj hranaté potrubie. Naša technológia umožňuje čistenie horizontálnych aj vertikálnych vetracích potrubí. Práca je ukončená až keď sa pomocou inšpekčnej kamery zistí, či bolo potrubie správne vyčistené. Tak ako pred čistením sa vyhotoví záznam aj po čistení a odovzdá sa zákazníkovi ako dôkaz.

3. Dezinfekcia

- po vyčistení potrubia sa hmlovou tryskou nanesie na povrch potrubia po celej dĺžke vrstva dezinfekcie, ktorá zabraňuje na určitý čas šíreniu a množeniu baktérií a plesní (dezinfekcia Sanosil - netoxická, ekologicky aj biologicky odbúrateľná, bez zápachu a škodlivého účinku).

Stav vetracieho potrubia po čistení
Stav vetracieho potrubia po čistení



V spolupráci s čistiacou firmou poskytujeme profesionálne čistenie odvetrávacích šácht na odstránenie nečistôt a prachu z celého ventilačného systému.

Cena za čistenie a dezinfekciu je o 80% nižšia ako bežná výmena vetracej šachty. 

Nečakajte kým to niekto vyrieši za Vás, buďte proaktívny a chopte sa iniciatívy - oslovte Vášho správcu bytového domu s požiadavkou vyčistenia odvetrávacích šácht ešte dnes.